روغن امگا۳ و خطرابتلا به سرطان پروستات

روغن امگا۳ و خطرابتلا به سرطان پروستات:

بسیار غافگیر خواهید شد اگر بدانید سطوح بالای اسیدهای چرب امگا۳، که معمولاً به عنوان عامل خوبی برای سلامت قلب قلمداد می شود، با ریسک بالاتر سرطان پروستات مرتبط شده است. درحقیقت بر اساس تحقیقات جدید مصرف زیاد ماهی روغنی یا دریافت مکمل های امگا۳ برای سلامت مردان خوب نیست. این تحقیقات آشکار ساخته اند که مردان با غظت های خونی بالای اسیدهای چرب امگا۳ در معرض ریسک بیشتر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند. محققین بار دیگر نشان داده اند که استفاده از مکمل های تغذیه ای می تواند مضر باشد.مطالعه ای که به تازگی در مجله Journal of the National Cancer Institute به چاپ رسیده است نشان دهنده ارتباط رشد ۷۱درصدی سرطان پروستات پیشرفته و رشد ۴۳درصدی تمامی انواع سرطان های پروستات با غلظت های بالای EPA , DHA و  DPA بوده است.

غلظت های سطح خونی اسیدهای چرب امگا۳ در ۸۳۴ مرد که در آنها سرطان پروستات تشخیص داده شده بود با نمونه هایی از ۱۳۹۳ مرد از ” مطالعه پیشگیری سرطان سلنیوم و ویتامینE  (SELECT) ” مقایسه شدند.

گروه کمترین ریسک ابتلا به سرطان پروستات، ۲/۳ % غلظت سطح خونی اسیدهای چرب امگا۳ داشتند در حالیکه این میزان در گروه بیشترین ریسک ۷/۵% بود. ثبات این یافته ها بدین معناست که این اسیدهای چرب در ترموژنز پروستات دخیل بوده ودر زمان توصیه به افزایش دریافت اسیدهای چرب امگا۳ طولانی زنجیر به ویژه از طریق مکمل دهی بایستی ریسک های بالقوه آن نیز مدنظر قرار گیرد.

دلیل ارتباط غلظت های بالای این اسیدهای چرب با بیشترین ریسک سرطان پروستات ناشناخته است ولیکن به هر جهت محققین احتمال می دهند که اسیدهای چرب امگا۳ به دلیل تبدیل شان به یکسری ترکیبات، مضر باشند؛ ترکیباتی که به سلول ها و DNA آسیب می زنند.

نکته عملی: نتایج حاکی از آنند که سطوح بالای اسیدهای چرب امگا۳ می توانند ریسک ابتلای مردان به سرطان پروستات را افزایش دهند ولی این به معنای ضرورت ایجاد ترس از دریافت امگا۳ نیست. درحقیقت امگا۳ تمرکز تعداد زیادی از مطالعات در سالهای اخیر بوده است و تعداد بیشماری از آنها نشان دهنده خواص مفید آن در زمان استفاده اش در کنار یک رژیم غذایی متعادل بوده اند. بنابراین تغییر در رژیم غذایی هیچ مردی در پی نتایج این مطالعه توصیه نمی شود، اما مشورت با پزشک شان در رابطه با هرگونه ااحتمال ابتلای وی به سرطان پروستات پیشنهاد می شود.

منبع :رژیم درمانی نوین -روغن امگا۳ و خطرابتلا به سرطان پروستات

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>